Pandora
Witaj na Pandorze! Dołącz do tego magicznego świata, wciel się w postać człowieka lub zwierzęcia i baw się dobrze! happy

Przedmioty

Pandora :: Main :: ABC

Go down

Przedmioty

Post by Neytiri on Fri Aug 27, 2010 1:30 am

Instrumenty:

Instrumenty powietrzne
Hufwe
Instrumenty muzyczne, z których można wydobyć dźwięk za pomocą strumienia powietrza, głównie do zabawy dla dzieci. Takim instrumentem może być źdźbło trawy czy wydrążona gałązka(zwykle nacięta tylko z jednej strony, można z niej wydobyć ograniczoną ilość dźwięków), przypominająca ziemski gwizdek lub flecik.


Bęben Gourd
Lefay Pamtseo


Bęben składa się z dwóch mis - większa wypełniona jest wodą i zakryta mniejszą, w której leży kamień. Z dolnej misy wystaje tuba, na którą naciągnięty jest materiał z pęcherza Gromowołu, który jest znany z wytrzymałości i elastyczności. Poprzez naciskanie na tkankę pęcherza można zmieniać wysokość, na której znajduje się woda, a co za tym idzie - wysokość wydobywanego dźwięku. Używany głównie do ceremonii, zwłaszcza do Uniltaron.


Niebieski flet
Omati s'ampta


Posiada go tylko Klan Niebieskiego Flatu. Według wierzeń Na'vi jest to stróż duchowy używany tylko w najświętszych momentach. Mitologia Na'vi opisuje, że Eywa oderwała gałąź Drzewa Domowego, utworzyła flet, i oddała go Klanowi Niebieskiego Fletu jako urządzenie do komunikowania się z nią lub duchami przodków.


Bębny w Okręgu
Neir’eywa’sa jahmka g’hes


Używane w szczególnie wesołych okazjach, np. gdy w Klanie powstanie nowa para, gdy narodzi się dziecko, kiedy Na'vi powróci z rytuału Iknimaya. Wtedy "bohater dnia" uderza w bębny (jak jest to ukazane na zdjęciu) bez specyficznego rytmu i kolejności, gdy zaczną się rytualne tańce inny Na'vi przejmie jego rolę grając już bardziej rytmicznie. Jedynym smutnym wydarzeniem podczas którego używa się bębna jest czyjaś śmierć, wtedy gra się na nim trzy powolne serie. Podczas każdej serii każdy bęben wykorzystany jest tylko raz. Układ bębnów odzwierciedla układ słoneczny Pandory.


Bębny z Pni


W gałęziach drzewa unidelta rozwijają się larwy pewnego gatunku owadów, które drążą w drewnie tunele. Owe tunele nie wstrzymują jednak wzrostu drzewa. Gdy taka gałąź opadnie z drzewa, larwy przenoszą się do innej, zostawiając swój poprzedni dom pusty i gotowy do wykorzystania przez Na'vi. Na oba końce gałęzi naciąga się skórę Sześcionoga i przymocowuje się do niego pas, dzięki któremu można zawiesić bęben na szyi. Mniejsze bębny używane są podczas tańców, a większe podczas ceremonii i rytuałów.


Bębny wahadłowe
T'riti sp jahmka lub Ganti'a hiru'taya


Duże kawałki tykwy obcięte na obu końcach, z jednej strony naciągnięte są na nie pęcherze gromowołu, z drugiej strony przyczepione są do wydrążonego przez larwy drzewa unidelta. Grający huśta się pomiędzy dwoma bębnami na grubym kawałku gałęzi owiniętej na obu końcach miękką skórą, które służy za pałkę. Gdy zbliża się ona do bębna Na'vi podskakuje, by pałeczka uderzyła w membranę z "naturalnym" impetem. Bardzo ciężko jest uzyskać rytmiczność grając na takim bębnie, udaje się to tylko doświadczonym Pamtseoyu'om. Używany najczęściej do akompaniowania piosenek śpiewanych przez Na'vi pod wpływam halucynacji podczas Uniltaron.


Bębny słupowe
Umili jahmka t’rusu

Wydrążona kawałki drewna zdobione sznurkami, skórą, tkanymi materiałami i farbą. Moźna grać albo na pojedynczym cymbałku, albo na dwóch przywiązanych do siebie sznurkiem. Gdy leżą na ziemi podczas uderzania można wydobyć z nich melodie, jednak Na'vi tego nie wykorzystują.


Bęben wojenny
Tsamau


Potrójny bęben ustawiony na kilku patykach. Służy do przekazywania informacji, zazwyczaj sygnałów ostrzegawczych lub wołających o pomoc. Jest też wykorzystywany do akompaniowania tańców przedwojennych. Dzieci od najmłodszych lat uczą się rozpoznawać sygnały wysyłane przez bęben.


Przedmioty codziennego użytku:

Nosidełko
Iveh k'nivi s'dir


Umożliwia niemowlęciu być blisko ciała matki lub ojca. Rodzicowi umożliwia to wykonywanie codziennych obowiązków bez większej trudności, a młody członek klanu socjalizuje się obserwując mimikę twarzy, reakcje i gesty rodzica.Lampka z Pęcherza
Tmi nat'sey


Do jej zrobienia potrzebne są organy wewnętrzne. Skóra jest zszywana cienką nitką z jelit Yerika, do środka wlewany jest nektar, który zwabia wszelkie bioluminescencyjne owady, co powoduje iż lampa 'świeci'. Używana do oznakowania ścieżek lub miejsca, w którym znajduje się jedzenie.Palenisko
Mreki u'lito


Paleniska należące do Na'vi są centrum życia społecznego danego Klanu. Dzieci Na'vi dorastają w pobliżu ciepła ognia i słuchają opowieści o swoich przodkach. Nie wszystkie dyskusje są poważne. Kucharze plotkują na temat potencjalnych partnerstw i dowcipcipkują o tym, który myśliwy upolował w najmniejszego Yerika.
Według tradycji rodowej, ogień w palenisku został utrzymany, przynajmniej na poziomie żaru, przez wiele pokoleń. Nawet jeśli nie jest to czysta prawda, uważa się, że wygasa ten ogień, który nie jest gotowy do szybkiego pomieszczenia udanego polowania; dla Na'vi ważne jest, aby czcić zwierzę, które oddało swoje życie dla dobra Klanu. Ogień, który obraca się w popiół może wskazywać na brak szacunku dla zwierzęcia i myśliwego.


Narzędzia Paleniskowe
Mreki trep s'meht g'ley

Narzędzia używane do wyciągania gorących przedmiotów z Paleniska oraz umieszczania ich na matach chłodzących. Wykonane najczęściej z drewna, zdobione w sposób ceremonialny, co ma na celu uczczenie zwierząt i roślin, które poświęciły się, oddając swe życie dla dobra i przetrwania Klanu.


Garnki
Mesh'kei huru

Służą do gotowania na Palenisku. Wykonane z ceramiki kamiennej lub gliny, wypalane w piecach lub suszone na słońcu.


Liściowy Talerz
Sumin Jiit'luy


Skorupa wykonana jest ze zwierzęcych pancerzy, kości, drewna, trzciny, gałązek i sznurka i nakryta dużym liściem. Służy do przenoszenia jedzenia oraz naczyń z napojami, często używany podczas ceremonii. Według etykiety Na'vi taca powinna zostać podana każdemu członkowi zgromadzenia.


Liść do pieczenia Teylu
Ayteylu Sumin Jiit'luy


Na liść nakładane są Teylu, po czym liść zawija się i wiąże, dowiązuje się liście ziół i piecze.


Narzędzie rzeźnickie
Im'mak'lu s'seyto

Specjalny nóż o drewnianej rękojeści i ostrzu z żywicy, które są ze sobą połączone rzemykami, pasami skóry i sznurkami przez otwór w górnej części rękojeści i dolnej części ostrza. Służy do oddzielania skóry od ciała zwierzęcia.


Pojemnik na farbę


Wykonany ze skorup nasion, służy do przechowywania farby.

Wojenny pojemnik na farbę


Ma tę samą funkcję, co zwykły pojemnik na farbę, jest jednak większy, zdobiony i przytroczony jest do niego sznurek.


Hamak
Nivi'bri'sta k'sey Eywa


Rodziny śpią razem na większych hamakach, które są zdobione i starannie wykonane, elastyczne i wytrzymałe. Nazwa hamaka oznacza z grubsza na "bezpieczne w ramionach Eywy" lub bardziej dosłownie, "Eywa kołysze wszystkich". Na co dzień hamak rodzinny jest znany po prostu jako nivi, "my".
Członkowie klanu czasami śpią pojedynczo lub z partnerami w mniejszych hamakach. Jest to społecznie akceptowalne, o ile członek wróci do hamaka jedno lub dwuosobowego, albo do nivi k'sey, we właściwym czasie.
Jeden hamak starczy na dwadzieścia lat, głowa rodziny decyduje, gdy trzeba hamak wymienić. Nowe hamaki są robione z trudem przez wiele miesięcy, co wlicza również zbieranie odpowiednich materiałów. Zakończenie tej pracy jest świętowane nie tylko w rodzinie, lecz w całym Klanie.


"Szafka"
Oficjalnie P'ah s'ivil chey, Na codzień: chey


Używana do trzymania prywatnych rzeczy, broni, ciuchów, biżuterii, itp. Zgodnie z tradycją, Na'vi nie mogą skonstruować swojej własnej
'szafki'. Muszą dostać ją w prezencie od przyjaciela lub członka rodziny. Długie godziny i jakość wykonania potrzebne do stworzenia 'szafki' są uważane za potężny symbol miłości partnerskiej i rodzinnej. Uważa się, że rytuał ten wzmacnia więzi Klanu.


Kosz do przenoszenia wody
S'ashk'ey trep'tey


Ten skomplikowany pleciony kosz jest wzmocniony liną i sznurkiem. Wewnątrz ułożona jest nieprzepuszczająca wody zwierzęca skóra. Skórzany pas pozwala nosić go zawieszonego na ramieniu. Zasada działania jest podobna do chińskiej pułapki na palce. [size=small]Opis wzięty bezpośrednio z Avatar Wiki[/size]


Kosze
Feru m'predu'k


Ich konstrukcja jest niemal identyczna jak koszy na wodę z tą różnicą, że nie są wyłożone nieprzemakalną skórą i nie mają przymocowanego pasa. Im cięższy jest kosz, tym bardziej plecionka się zacieśnia.


Kanu
Nek'tum tsu'yahnee s'ashk'ey

Prosta łódka wykonana z jednego kawałka drewna, ma ok. 5 m długości. Wnętrze łodzi wyłożone jest liśćmi rośliny Episoth, która zapewnia świeżość przewożonej żywności. Za siedzenia służą proste pasy ze skóry gromowołu, natomiast unieruchomienie przewożonej żywności umożliwiają dwa skrzyżowane pasy skóry przymocowane do łodzi.


Wiosło
K'tsik set'ma s'ashk'ey

Narzędzie używane do sterowania i przyspieszania tempa płynięcia Kanu. Wykonane jest pozszywanej i związanej trzciny i dratwy, tworzącej tradycyjne wzory i style przekazywane z pokolenia na pokolenie. Splot wiosła pomaga określić sposób, w jaki wioślarz powinien wiosłować.


Czółenko Tkackie
Havi n'tiku

Używane do przytrzymywania sznurka podczas tkania. Wykonane z wysuszonych i wyczyszczonych kości zwierzęcych. Każdy Täftxuyu ma własne czółenko.


Krosno
Ullvi maril'tsey mak'dini'to


W najróżniejszych wymiarach. Używane do tkania materiałów. Największą rolę odgrywa w Klanie Niebieskiego Fletu.


Krośniany grzebyk


Wykonany z czaszki zwierzęcej, zdobiony, służy do wszelkich poprawek tkackich.


Kostiumy ceremonialne


Używane do tańca przy ognisku podczas ceremonii i po polowaniach, by uczcić obfity łup, czasem też do opowiedzenia jakiejś historii.


Kadzielnica


Służy do spalania ziół i kadzideł, zwłaszcza podczas Uniltaron.


Maty


Mają zastosowanie podobne do ziemskich. Na mniejszych chłodzi się gorące jedzenie, a większe wykorzystywane są jak karimaty; do leżenia, siedzenia, itp. Wykonane są z liści Palmy Fasolowej


Misy

Naczynia używane do transportu wody i innych napojów, można z nich pić. Wykonane z liści drzewa Unidelta, które nie przepuszczają wody.


Grzebień*
W kawałku drewna lub kości wiercone są malutkie otworki, do których wlewa się odrobinę kleju roślinnego, a potem wsadza się do nich rybie ości lub naostrzone zwierzęce pazury. Grzebienie są zazwyczaj delikatnie zdobione, choć to już zależy od ich właściciela.


Zabawka Zmora
Su'shiri t'acto sa


Są to repliki Zmor robione przez Na'vi. Są wykonane z elastycznych pałeczek ozdobionych gałązek, trzciny i barwnego sznurka. Ważą około pół kilograma, wielkość zależy od indywidualnego wyboru, ale nie większej niż 40 centymetrów rozpiętości skrzydeł. Każde dziecko Na'vi ma jedną i personalizuje je muszlami i sznurkiem. Zabawka przypomina dzieciom, że kiedyś zwiążą się z rzeczywistą Zmorą, co zachęca je, by doskonalić swoje umiejętności.


Niosło do ryb
Neviri trohp'depu

Przedmiot wykorzystywany do przenoszenia ryb z łodzi do Klanu. Wygląda trochę jak waga - Najpierw duży kawałek kija rzeźbi się na kształt niosła i zdobi motywami ceremonialnymi, by uczcić i uhonorować poświęcenie ryb. Do obu końców symetrycznie przywiązywane są półmetrowe kawałki sznurka, na których końcu mocuje się drewniane haczyki. Podczas użytkowania na haczykach wiszą ryby.


Opakowanie na jedzenie
Nikt'chey

Wykonane z jadalnych liści roślin i o różnych rozmiarach, najczęściej wielkości dłoni Na'vi. Służą do przechowywania żywności. Każdy Klan szczyci się własnymi, oryginalnymi opakowaniami bazującymi na dostępnych roślinach i liściach.


Drewniana Misa
Merki l'dit s'ey

Przetrzymuje się w niej jedzenie. Jest zawsze utrzymywana w czystości i nigdy nie popada w ruinę, ponieważ było by to znakiem kompletnego braku szacunku wobec upolowanego zwierzęcia oraz łowcy. Wykonanie: drewno jest najpierw zginane w odpowiedni kształt i przytrzymywane przez sznury i pasy skóry dla jego utrzymania. Dodatkowo zdobiona jest motywami ceremonialnymi dla uhonorowania poświęcenia zabitego zwierzęcia.


Do zwierząt:

Kamienny Słój
Chan'tu gor'ek nuuto


Wykorzystywane są do przetrzymywania własnych Arachnoidów przez Na'vi przed i po Łowach Snów.


Bola
Meresh'ti cau'pla


Zrobiony z ostrych liści, uniemożliwia Zmorze otwarcie paszczy, dzięki niemu też Ikran nic nie widzi. Na spodzie liści znajdują się 'macki', które ułatwiają 'zapięcie' łapacza wokół głowy Zmory, brzegi liści zostają stępione, by nie zranić zwierzęcia. Młodzi Na'vi przed oficjalnym użyciem Meresh'ti cau'pla muszą dużo ćwiczyć, np. na drzewach lub Yerikach, ponieważ Zmoro-łapacz bywa śmiertelną bronią w rękach rozwścieczonego Ikrana.Uprząż
Eywa'te [imię właściciela] tan'sey mak'ta


Jej wymiary są zależne od rozmiarów zarówno zwierzęcia, jak i właściciela. Wykonane z plecionek z włókien oraz czasem twardszych materiałów, jak kość czy drewno. Ich zadaniem jest ułatwienie prowadzenia obu Zmor (wodnej i powietrznej), a także posługiwania się bronią z ich grzbietów - odgarniają warkocz oraz czółka bestii tak, by nie przeszkadzały jeźdźcowi.


Uzda Mrocznego Konia
Na'hla buk'ne


Wykonana z plecionek włókien i sznurków, wzmocniona u góry rzeźbioną kością lub pazurem dużego zwierzęcia, "haczyki" zaczepiają się o czółka, dzięki czemu uzda nie spada. Służy tylko do prowadzenia konia. Podczas jazdy nie używa się niczego, co krępowałoby pysk zwierzęcia, trzyma się albo siodła, albo czółek.


Siodło

Wykonane z ciasnych plecionek sznurka, włókien roślinnych i skóry, bogato zdobione, wykonanie może zająć od kilku miesięcy do roku. Siodło dopasowane jest do sylwetki Zwierzęcia i Jeźdźca.
Siodło Ikrana:

Siodło ma strzemiona na wysokości otworów nosowych Ikrana, zapewniają Jeźdźcy stabilizację oraz ułatwiają użycie broni w trakcie lotu.

Siodło Sisleya*:
Na Sisleyach nie siedzi się, przynajmniej nie w wodzie. Albo się na nich leży, albo klęczy. Siodło wyposażone jest w podpórki pod stopy umiejscowione nie z boku siodła, a na jego czubku, aby Jeździec nie ześlizgnął się z grzbietu Zmory Wodnej (siodło jest o wiele bardziej śliskie od samego Zwierzęcia). Do boków siodła przyczepione są pętle ze skóry, w które wkłada się stopy podczas jazdy na lądzie. Wykonane jest z włókien wodoodpornych roślin i wodoodpornej skóry.

Siodło Mrocznego Konia:

Wygląda identycznie jak siodło dla ziemskiego konia. Jest idealnie dopasowane do sylwetki zwierzęcia i wygodne dla Jeźdźcy

Siodło Palulukana*:
Jest ono połączeniem uprzęży i siodła. Wyglądem przypomina kamizelkę, nie krępuje ruchów Thanatora, jest regulowana. Z przodu, nad pierwszą parą łap mieszczą się uchwyty z kości lub drewna, za które Jeździec może się złapać, tak samo wyglądają podpórki pod stopy.


Ochraniacz na oczy
Huwfe'upe hawnu


Wykonany ze skór i sznurków suszonych na okrągłym kamieniu, by kształtem przypominały głowę właściciela. "Szkiełka" są najprawdopodobniej skrzydłami jakiegoś owada, najpewniej Piekielnej Osy. Ochraniacz jest zdobiony zaostrzonymi kłami, pazurami i kolcami zwierząt, czasem też piórami i koralikami, w zależności od upodobań.


Bronie:

Bolas


Broń pętająca używana przez Na'vi. Sznurek ma około metra, na każdym jego końcu znajduje się ciężkie, wypolerowane nasiono o wklęsłym kształcie. Używa się go do obezwładnienia zwierząt (spętania ich nóg). Dzieci uczone są posługiwania się bronią na wiele lat przed pierwszym polowaniem. Służy do pętania Pa'li podczas Iknimayi.


Siekiera


Wykonana z wyprofilowanego kija, na którego końcu mocowany jest ząb zwierzęcy. Do drugiego końca przywiązane jest ostrze, zazwyczaj z minerałów(ostrych kawałków skały). Na rączce są wypisane słowa wychwalające Eywę. Świetna broń przeciwko grubemu pancerzowi.


Łuk dziecięcy

Długi na około metr, zdobiony farbami. Używany do trenowania łucznictwa, NIE JEST ZABAWKĄ. Mimo, iż jest o wiele mniejszy i bezpieczniejszy od normalnego łuku, nadal może śmiertelnie zranić.


Koński Łuk


Górna część łuku (na zdjęciu ukazana po lewej stronie) jest rozgałęziona i połączona skórą, dolna jest również rozdwojona, jednak nie jest łączona skórą. Pośrodku przywiązane są cienkie paski skóry określające kierunek wiatru. Jest to broń dalekiego zasięgu i mimo nazwy nie jest używana tylko na Pa'li.


Łuk Powietrzny


Łuk składający się z podwójnego ramienia, zazwyczaj z kości, i cięciwy z jelita Sześcionoga, bardzo bogato zdobiony, malowany we wzory Zmor. Na jego końcach przywiązane są cienkie kawałki skóry określające kierunek wiatru (oczywiście tylko gdy stoi się nieruchomo). Jest idealny do walki na Zmorze, ponieważ podwójny koniec obejmuje szyję bestii.


Łuk do polowań


Wykonany z chrząstki Zmory Leśnej dla większej elastyczności i odporności na uszkodzenia. Cięciwa zrobiona jest z jelita zwierzęcego. Używany na co dzień, do polowań i walk.


Strzała do polowań


Dosyć krótka, by łatwiej było jej używać w lesie, z grotem z żywicy lub gumy drzewnej i lotką z różnych materiałów - kolorowych piór, skrzydeł Piekielnej Osy, napiętej skóry Sześcionoga, etc. Używana do polowań, rzadziej w walce.


Strzała na ryby


Stosunkowo długa. Grot wykonany jest z roztrojonych nasion, które rzeźbi się tak, by od środka miały haczyki skierowane wewnątrz strzały, by ryba nie mogła uciec. Lotka ma raczej funkcję ozdobną, najczęściej wykonywana jest z rybich płetw grzbietowych.


Płonąca Strzała

Grot wykonany z kości zwierzęcej, przywiązany jest do niego łatwopalny, pleciony woreczek z łatwopalnym syropem drzewnym. Taką strzałę podpala się i wystrzeliwuje jako sygnał ostrzegawczy lub dla podpalenia odległego celu.


Strzała Bitewna

Lotka jest zdobiona tak, by pasowała do łuku zarówno fizycznie, jak i ozdobami. Strzała wykonana jest z ciemnego drewna rozdwojonego na końcach dla przymocowania grotu oraz lotki. Grot wykonany jest z naturalnego szkła podobnego do czarnego obsydianu z żyłami bioluminescencyjnymi przecinającymi środek, jest bardzo długi i ostry. Trzon dodatkowo pokryty jest spiralną muszlą pewnego zwierzęcia, o bardzo ostrych końcach. Lotka również jest spiralna, by stabilizować trajektorię lotu strzały.

Kusza


Pomimo iż nie strzela tak daleko jak łuk, przy strzale z bliska ofiara odniesie o wiele poważniejsze obrażenia.


Maczuga


Służy głównie do zastraszenia przeciwnika, jednak żaden wojownik nie zawaha się jej użyć. Mimo iż Na'vi nie lubią używać siły cielesnej do walki, czasem właśnie ona jest potrzebna. Niektóre maczugi potrafią nawet rozłupać kamień.


Nóż obosieczny


Podczas gdy łuki i strzały używane są głównie do polowań, noże i miecze używane są do walki wręcz. Mogą zadać bardzo poważne obrażenia, jeżeli używa się ich umiejętnie.


Nóż


W różnych wymiarach i kształtach, zależnie od upodobań właściciela. Ostrze wykonane z pazura zmory leśnej, rączka wykonana z najróżniejszych materiałów i różnie zdobiona. Pochwa jest zazwyczaj drewniana, robiona tak, by można było ją przymocować do paska lub przewiesić przez ramię za pomocą różnego rodzaju sznurków i plecionek. Bardzo ważnym aspektem noża jest by każdy Na'vi wykonał go samodzielnie i udekorował, broń najbardziej osobista, odzwierciedlająca wnętrze Na'vi.


Proca


Bardzo rzadko używana przez Na'vi, jednak ci, którzy potrafią się nią posługiwać robią to z niezwykłą celnością. Służy do strącania przedmiotów z półek skalnych i ścian, można nimi wyczyniać zapierające dech w piersi "cuda". Jako naboje używane są nasiona, w walce często zaostrzone i zanurzone w truciźnie.


Laska


Lekka laska wykonana zwykle z kości ramieniowej dużych zwierząt. Są lekkie, mimo to ich uderzenie może zadać ból. Na'vi od najmłodszych lat uczą się, jak się nią posługiwać. Służy głównie do polowań i obrony, a także do wskazywania kierunku podczas przemieszczania się w lesie.


Włócznia


Trzon wykonany z drewna, grot - z żywicy lub gumy drzewnej, pazurów, kolców, często zdobione piórami, rzadziej maczane w truciźnie. Posiadają go Na'vi zarówno przed i po rytuale Iknimaya. Służą do polowań i walki.

Bomby Nektarowe


Torebkę ze zwierzęcej skóry lub płatków/liści roślin i kwiatów wypełnia się lepkim nektarem i zaciska otwór. Służą jako broń dezorientująca, spuszczana na głowy ofiary przez Ikran oraz Toruk Makto.

____________________________________________________________


* przedmioty własnej inwencji twórczej
avatar
Neytiri
Tsahik
Tsahik

Autor avatara : Jerner
Liczba postów : 103
Join date : 2010-08-23
Age : 22

Character sheet
Wiek: 28
Płeć: Kobieta/Samica
Życie:
100/100  (100/100)

http://pandora.friendhood.net

Back to top Go down

Back to top


Pandora :: Main :: ABC

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum